Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zahlcení informacemi – nová forma stresu – Jak na ní?

16. 07. 2017 15:24:30
Doba čtení: 4 minut Řekněte, co vás stresuje? Nestíháte, nebo vám přijde, že toho máte moc? Možná příčina vašeho stresu může být úplně jinde. V současnosti se vyskytuje nový fenomén, který způsobuje stres: Přebytek informací

Doba čtení: 4 minut

Řekněte, co vás stresuje? Práce, děti, kamarádi? Nestíháte, nebo vám přijde, že toho máte moc? Možná příčina vašeho stresu může být úplně jinde. V současnosti se vyskytuje nový fenomén, který způsobuje stres:

informace, přesněji přebytek informací[1].

Přehlcení informacemi je snadné

business-2042319_960_720

Přehltit se informacemi díky informačním technologiím není složité. Neustále vstřebáváme novinky ze světa – zprávy na internetu, pak televize, noviny; do toho emaily, volání, messenger. Když už se konečně dostaneme v klidu domů, tak zase pustíme večerní zprávy.(proč proboha? neříkaj snad tam to samé, co už jsme 6x během dne četli na internetu??)

Do toho reklamy, billboardy, bannery a vše, co se snaží se přitáhnout naši pozornost, abychom věděli, že jejich produkt či služba jsou ty nejlepší.

Nadmíra informací škodí

Přehlcení informacemi přitom způsobuje nižší produktivitu práce, zhoršuje rozhodování a pravděpodobně zvyšuje i riziko hypertenze[2].

Nasaďte informační dietu!

salad-374173_960_720

Řešení jsou. Můžeme regulovat příjem informací (tzv. informační dieta) a přijímat jen informace, které jsou relevantní (čti: pro můj život OPRAVDU důležité). Můžeme také lépe organizovat svůj čas či průběžně relaxovat. Jednou za čas se můžeme „odpojit“ od světa, jít ven, vypnout mobil, nechodit na internet či kontrolovat maily jen ve vyhrazených intervalech.

Zvyk či závislost nám brání

Jo, jenže snadno se to řekne a hůř udělá. „Nasaďte informační dietu“, „čtěte zprávy ve vyhrazených intervalech“, „bláblá“.

Problémem je, že si to řekneme – a pak najednou – se přistihneme, jak stejně ty zprávy čteme, jak stejně odpovídáme.

brick-2449728_960_720

Příčinou může být:

  1. zvyk – co 15 minut máme navyknuté číst zprávy na idnes, nebo se dívat do mailu, jestli už někdo neodpověděl na jeden z námi 5 poslaných mailů.
  2. závislost – týká se zejména sociálních sítí. Kdy už odpoví? Nebo se proklikat všemi videy na youtube, protože „to další taky bude určitě super“

Nastavte si „second-order decisions“

Pomoci mohou tzv. příkazy druhého řádu – uměle si vytvoříte zábranu, abyste závislost/zvyk mohli snáze překonat.

barrier-2309816_960_720

Já to prostě z mobilu odinstaloval. Jednak jsem také cítil mírnou závislost. Když jsem to nechtěl číst, tak vám tam ten ksicht stejně vyskočí. Vypnout to nejde. (aspoň ne natrvalo) A upřímně – omluvte mou kladštinu – mě ty vyskakující ksichty se*ou.

Už vás nutí přemýšlet o tom, co by ten člověk asi mohl napsat. To není žádná informační dieta.

Co si to přečíst v rámci informační diety až na počítači?

A na urgentní věci jsou SMS.

Pak jsem omezil internet v mobilu – jen na naléhavé maily či GPSku, když jsem v horní dolní špatně odbočil.

Občas si dávám i „dny bez internetu“. Paráda!

Někdy se přistihnu, jak automaticky, bez přemýšlení klikám na idnes, na maily. Nejsem v tom ještě úplný expert, ale lepším se.

Podle mě jde pouze o to uvědomit si to, co napsal nositel Nobelovy ceny za literaturu Hermann Hesse ve svém díle Stepní vlk (1927) [3]. Zda nám ty informace opravdu slouží, nebo „že to všechno, jako dnes počátky radia, bude lidem sloužit jen k tomu, aby prchali před sebou a před svým cílem a obklopovali se stále hustší sítí rozptýlení a bezúčelné činorodosti.“

Take away:

  • Přehlcení informacemi je dnes snadné – a nadmíra informací může působit stres
  • Řešením může být informační dieta (kontrolovat zprávy jen ve vyhrazených intervalech, nečíst neustálne novinky, omezit přísun nerelevantních informací) – překážkou však můžou být zvyk a závislost
  • Zvyk a závislost se dají řešit tzv. second-order decisions – vypneme si internet, když ho nepotřebujeme, či jiným si doslova znesnadníme přísun nadbytečných informací
[1] a [2] NEŠPOR, K. Sebeovládání: stres, rizikové emoce a bažení lze zvládat. Praha: Portál, 2013. ISBN 978-80-262-0482-4. [3] HESSE, Hermann. Stepní vlk. Praha: Argo, 2006. ISBN 80-7203-758-7.
Autor: Václav Toman | neděle 16.7.2017 15:24 | karma článku: 9.36 | přečteno: 327x

Další články blogera

Václav Toman

Jak odolávat lákadlům a jak situace může ovlivnit naše chování?

Znáte Stanfordský vězeňský experiment? Jak odolávat lákadlům situace? Sitauce na nás může mít velký vliv. Můžeme se s tím nějak vypořádat?

12.3.2017 v 11:42 | Karma článku: 7.51 | Přečteno: 218 | Diskuse

Václav Toman

Jak se nenechat zabít Karibičanem a najít svůj kruh kontroly?

Jak najít svůj kruh kontroly? Kterým věcem věnovat svou pozornost a které naopak neřešit? Jak to všechno souvisí s proaktivitou a reaktivitou? A jak to dopadá, když má řídit řidič na dojezdu?

25.2.2017 v 10:17 | Karma článku: 5.50 | Přečteno: 216 | Diskuse

Václav Toman

Proč si připomínat, za co jsme dnes vděční, i když máme den na prd?

Co říkají výzkumy o tom, když se soustředíme každý den na věc, co se nám povedla? Cílem tohoto článku není uvrhnout vás do deprese, že žijete nezajímavý a nudný život. Cílem tohoto článku je ukázat sílu všímavosti.

19.2.2017 v 10:53 | Karma článku: 8.10 | Přečteno: 280 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Milan Radek

Krev není voda, a gay adopce to nezmění

Chápu 4% populaci když mají své děti, musí mít na ně právo jako každý jiný i v případě rozvodu. Ale adopce cizích dětí je jiné kafe. Ne adopce v nutnosti - sirotkovi je lépe u homo strýčka než v sirotčinci, ať už to dnes nazývají

25.7.2017 v 23:48 | Karma článku: 9.72 | Přečteno: 104 | Diskuse

Libuse Palkova

Židovské arabsky psané písemnictví

Vzhledem k tomu, jaké vztahy dnes panují mezi Židy a Araby může se zdát divné, že by něco takového jako židovsko-arabská literatura vůbec existovalo.

25.7.2017 v 21:37 | Karma článku: 9.31 | Přečteno: 225 | Diskuse

Jana Slaninová

Slaninové extáze od Slaniny

Nemusíte se nechat zvát od chlapa na večeři do luxusního podniku. Stačí, když máte chlapa s fantazií, který neváhá vám způsobit blaho. Prozradím tajemství onoho činu.

25.7.2017 v 20:20 | Karma článku: 12.31 | Přečteno: 261 | Diskuse

Mirka Švarcová

Když žena jen vychovává děti

"To víš, holka, doba pokročila, chceme si vydělat svoje prachy, mít pěkný kozy a vůbec..nechceme sedět doma a čekat na mužíčka než nám přinese nějakou tu korunu, za kterou nakoupíš jídlo, zaplatíš dětem plíny a konec."

25.7.2017 v 17:41 | Karma článku: 13.75 | Přečteno: 522 | Diskuse

Milan Šupa

Člověče otevři oči! Příroda k tobě promlouvá!

Existují lidé kteří tvrdí, že mechanismus fungování přírody je řízen určitým druhem vědomé inteligence. Že prostě vše, co se v přírodě děje se neděje jen tak samo od sebe. Stojí za tím inteligence a ta to spravuje.

25.7.2017 v 15:15 | Karma článku: 9.31 | Přečteno: 164 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 227

Zajímám se o osobní rozvoj a pozitivní psychologii. Jsem tvůrcem webu o osobním rozvoji www.perkman.cz

Mám rád tzv. evidence-based způsoby, to je výzkumy podložené přístupy v osobním rozvoji a psychologii. Jsem absolvent oboru Podniková ekonomika a management s vedlejší specializací Manažerská psychologie a sociologie. Absolvent kurzu aplikované psychofyziologie (Biofeedback and Self-Regulation) na San Francisco State University a dalších kurzů zaměřených na osobní rozvoj, jako například Relational Mindfulness Training. V současnosti se účastním kurzu Mindfulness Based Stress Reduction (MBSR).Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.