Václav Toman

Zahlcení informacemi – nová forma stresu – Jak na ní?

16. 07. 2017 15:24:30
Doba čtení: 4 minut Řekněte, co vás stresuje? Nestíháte, nebo vám přijde, že toho máte moc? Možná příčina vašeho stresu může být úplně jinde. V současnosti se vyskytuje nový fenomén, který způsobuje stres: Přebytek informací

Doba čtení: 4 minut

Řekněte, co vás stresuje? Práce, děti, kamarádi? Nestíháte, nebo vám přijde, že toho máte moc? Možná příčina vašeho stresu může být úplně jinde. V současnosti se vyskytuje nový fenomén, který způsobuje stres:

informace, přesněji přebytek informací[1].

Přehlcení informacemi je snadné

business-2042319_960_720

Přehltit se informacemi díky informačním technologiím není složité. Neustále vstřebáváme novinky ze světa – zprávy na internetu, pak televize, noviny; do toho emaily, volání, messenger. Když už se konečně dostaneme v klidu domů, tak zase pustíme večerní zprávy.(proč proboha? neříkaj snad tam to samé, co už jsme 6x během dne četli na internetu??)

Do toho reklamy, billboardy, bannery a vše, co se snaží se přitáhnout naši pozornost, abychom věděli, že jejich produkt či služba jsou ty nejlepší.

Nadmíra informací škodí

Přehlcení informacemi přitom způsobuje nižší produktivitu práce, zhoršuje rozhodování a pravděpodobně zvyšuje i riziko hypertenze[2].

Nasaďte informační dietu!

salad-374173_960_720

Řešení jsou. Můžeme regulovat příjem informací (tzv. informační dieta) a přijímat jen informace, které jsou relevantní (čti: pro můj život OPRAVDU důležité). Můžeme také lépe organizovat svůj čas či průběžně relaxovat. Jednou za čas se můžeme „odpojit“ od světa, jít ven, vypnout mobil, nechodit na internet či kontrolovat maily jen ve vyhrazených intervalech.

Zvyk či závislost nám brání

Jo, jenže snadno se to řekne a hůř udělá. „Nasaďte informační dietu“, „čtěte zprávy ve vyhrazených intervalech“, „bláblá“.

Problémem je, že si to řekneme – a pak najednou – se přistihneme, jak stejně ty zprávy čteme, jak stejně odpovídáme.

brick-2449728_960_720

Příčinou může být:

  1. zvyk – co 15 minut máme navyknuté číst zprávy na idnes, nebo se dívat do mailu, jestli už někdo neodpověděl na jeden z námi 5 poslaných mailů.
  2. závislost – týká se zejména sociálních sítí. Kdy už odpoví? Nebo se proklikat všemi videy na youtube, protože „to další taky bude určitě super“

Nastavte si „second-order decisions“

Pomoci mohou tzv. příkazy druhého řádu – uměle si vytvoříte zábranu, abyste závislost/zvyk mohli snáze překonat.

barrier-2309816_960_720

Já to prostě z mobilu odinstaloval. Jednak jsem také cítil mírnou závislost. Když jsem to nechtěl číst, tak vám tam ten ksicht stejně vyskočí. Vypnout to nejde. (aspoň ne natrvalo) A upřímně – omluvte mou kladštinu – mě ty vyskakující ksichty se*ou.

Už vás nutí přemýšlet o tom, co by ten člověk asi mohl napsat. To není žádná informační dieta.

Co si to přečíst v rámci informační diety až na počítači?

A na urgentní věci jsou SMS.

Pak jsem omezil internet v mobilu – jen na naléhavé maily či GPSku, když jsem v horní dolní špatně odbočil.

Občas si dávám i „dny bez internetu“. Paráda!

Někdy se přistihnu, jak automaticky, bez přemýšlení klikám na idnes, na maily. Nejsem v tom ještě úplný expert, ale lepším se.

Podle mě jde pouze o to uvědomit si to, co napsal nositel Nobelovy ceny za literaturu Hermann Hesse ve svém díle Stepní vlk (1927) [3]. Zda nám ty informace opravdu slouží, nebo „že to všechno, jako dnes počátky radia, bude lidem sloužit jen k tomu, aby prchali před sebou a před svým cílem a obklopovali se stále hustší sítí rozptýlení a bezúčelné činorodosti.“

Take away:

  • Přehlcení informacemi je dnes snadné – a nadmíra informací může působit stres
  • Řešením může být informační dieta (kontrolovat zprávy jen ve vyhrazených intervalech, nečíst neustálne novinky, omezit přísun nerelevantních informací) – překážkou však můžou být zvyk a závislost
  • Zvyk a závislost se dají řešit tzv. second-order decisions – vypneme si internet, když ho nepotřebujeme, či jiným si doslova znesnadníme přísun nadbytečných informací
[1] a [2] NEŠPOR, K. Sebeovládání: stres, rizikové emoce a bažení lze zvládat. Praha: Portál, 2013. ISBN 978-80-262-0482-4. [3] HESSE, Hermann. Stepní vlk. Praha: Argo, 2006. ISBN 80-7203-758-7.
Autor: Václav Toman | karma: 11.07 | přečteno: 595 ×
Poslední články autora