Ve stresu myslíme spíše rychle než kvalitně

13. 10. 2017 7:56:19
Doba čtení: 3 minut Proč občas řekneme blbost, a pak nás po chvilce napadne 10 lepších věcí, co jsme mohli říct? Jak tomu předcházet?
Říjen 13, 2017

Vedete rozhovor s někým, z koho jste mírně nervózní nebo z něj máte respekt, a najednou vám z úst vyklouzne nějaká úplná blbost.

mluvit

Nebo u zkoušky na vysoké se vám to stalo.

Obvykle, když se takto zadaří, stačí odejít z této situace (zkouška skončí, druhý člověk odejde) a napadne vás asi tak sto osmdesát lepších věcí, co jste v tu chvíli mohli říct.

Proč?

Díky stresu vypnulo vaše racionální myšlení

Paradoxně existuje poměrně jednoduché vysvětlení. Náš mozek se skládá evolučně ze tří vrstev – „plazího mozku“, „savčího mozku“ a „lidského mozku“ (prodloužená mícha, amygdala s emočními centry a neokortex – mozková kůra). Velmi zjednodušeně řečeno, naše racionální myšlení funguje díky mozkové kůře – ta nás odlišuje od zvířat – a stresové reakce fungují díky amygdale a plazímu mozku.

Když se dostaneme do stresu, tyto starší části mozku přebírají kontrolu a racionální myšlení se vypíná, utlumuje.

mysleni

Často je to dobře.

Auto před vámi prudce zabrzdí – nemusíte se rozmýšlet – dupnete instinktivně na brzdu – automaticky; až pak si všimnete, že se vám potí ruce, buší srdce a uvědomíte si, co se stalo, a začnete se rozčilovat, proč ten idiot z ničeho nic zabrzdil.

Pokud by amygdala nevypnula vaše racionální myšlení, začali byste hloubat: „Hm, zajímalo by mě, proč kolega v modrém sedanu přede mnou tak znenadání sešlápnul brzdový pedál. Přemýšlím, zda bych neměl zabrzdit také, abychom se vyhnuli kolizi?“

– už byste mezitím přistáli u něj v kufru, auto na šrot. Díky tomu, že je amygdala o několik zlomků sekundy (cca 20 milisekund) rychlejší, dokáže situaci vyhodnotit jako rizikovou a zachrání vás i auto[1].

Zejména u „sociálního“ stresu není vliv amygdaly tolik potřeba

Problém nastává, když jsme v situaci, která nás neohrožuje na životě – rozhovor s někým, zkouška, prezentace před klientem – tam už vliv amygdaly není tolik žádoucí.

pygmalion-vykon

Naopak naším cílem by mělo být co nejrychleji obnovit funkci racionálního myšlení[2], aby nás ty skvělé věci napadaly hned a ne až v tramvaji cestou domů, nebo po skončení prezentace.

Prvním krokem je uvědomit si, že stres prožíváme, umět vnímat svoje aktuální rozpoložení a následně ho měnit. Ideální jsou například metody mindfulness.

Take away:

  • Při stresu je naše myšlení spíše rychlejší, než kvalitnější. Může za to amygdala
  • V situaci ohrožení života nám to může zachránit život. Zejména při „sociálním“ stresu, kde nejsme ohroženi na životě, tato reakce tolik žádoucí už není
  • Pro relativně rychlé obnovení racionálního myšlení můžeme použít uvědomění si emoce/stresu, mindfulness, či protistresové dýchání, nebo jinou relaxační (zklidňující techniku) – já používám mindfulness

[1] GOLEMAN, Daniel. Emoční inteligence. Vyd. 2., (V nakl. Metafora 1.). Praha: Metafora, 2011, ISBN 978-80-7359-334-6 [2] WATKINS, Alan. Coherence: The Secret Science of Brilliant Leadership, 1. vydání, Kogan Page, 2013, ISBN 978-0749470050

Autor: Václav Toman | pátek 13.10.2017 7:56 | karma článku: 5.97 | přečteno: 157x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jakl

Dělají z nás ženy! Nebo jen hlupáky?

Jsme všichni obětmi tajemného spikleneckého experimentu, kdy pomocí přísad do potravin globální vládci nadělají z chlapů zženštilé hermafrodity, neschopné plodit děti?

28.3.2024 v 18:55 | Karma článku: 15.64 | Přečteno: 185 | Diskuse

Milan Šupa

Čerpejme sílu ke vzestupu z prožití reality Ducha

Myslím, tedy jsem! Tato slova jsou lež! Jsou omylem! Kdo je akceptuje, sází na falešnou kartu a promrhává svůj život. Ztotožňování vlastní jsoucnosti s rozumem a myslí je tou největší tragédií, která nás může postihnout.

28.3.2024 v 16:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 26 | Diskuse

Jiří Herblich

Slovo, které radí člověku je Božské tím, že chápe princip Božství

Kdo najde slovo své jako Božské tím, že uvěří. Ten najde slovo společné jako svoje a bude to slovo Boha v člověku.

28.3.2024 v 6:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 23 | Diskuse

Yngvar Brenna

Jakou chcete budovat společnost aneb pryč s Velikonocemi

Skutečně je to něco, za co máte utrácet peníze i čas a úsilí, abyste ty dopady potírali, či alespoň pokoušeli, byť zcela marně, zmírnit? Přece jde o to, jakou chcete budovat společnost.

28.3.2024 v 1:56 | Karma článku: 15.11 | Přečteno: 282 |

Jan Andrle

Nový oblek

Jak slíbil, tak udělal. Sliby se mají plnit, že. A já to stihnu nejen do vánoc, ale dokonce do velikonoc. Tady to je, přátelé blogeřníci.

27.3.2024 v 22:17 | Karma článku: 19.53 | Přečteno: 494 | Diskuse
Počet článků 23 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 340

Zajímám se o osobní rozvoj a pozitivní psychologii. Jsem autorem KNIHY ÚSPĚCHŮ a tvůrcem webu o osobním rozvoji www.perkman.cz

Mám rád tzv. evidence-based způsoby, to je výzkumy podložené přístupy v osobním rozvoji a psychologii. Jsem absolvent oboru Podniková ekonomika a management s vedlejší specializací Manažerská psychologie a sociologie. Absolvent kurzu aplikované psychofyziologie (Biofeedback and Self-Regulation) na San Francisco State University a dalších kurzů zaměřených na osobní rozvoj, jako například Relational Mindfulness Training. V současnosti se účastním kurzu Mindfulness Based Stress Reduction (MBSR).

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...